bilgi@mehmetdadaci.com   (0332) 223 7965   Dahili : 7965  

KOL-BACAK ESTETİĞİ


Kol Estetiği

Kol estetiği için liposuction ya da kol germe ameliyatı yapılabilir. Her zaman birinci tercih liposuction’dır, ancak aşırı kilo alıp vermeler ve yaşla elastikiyet kayıplarının olması liposuction için sınırlayıcı faktörlerdir.

Artık günümüzde elastikiyet kaybı belli bir dereceye kadar olduğunda; liposuction, lazerle yapılarak sıkılaşma sağlanabilir. İleri derecede sarkma varsa kol germe ameliyatı tercih edilebilir. Bu işlemde sarkmanın derecesine göre bazen koltuk altında kısa bir kesi, bazen de kolun iç kısmında dikey bir kesi yapılır.

Uyluk estetiği

Uyluk estetiğinde en sık kullanılan yöntemler liposuction ile uyluk iç yüzünün inceltilmesi ve uyluk derisinin çıkarılarak sıkılaştırılmasını kapsar.

Bacak estetiği

Bacak - Baldır Protezi :

Bazı hanımların kısa etek giymekten çekinmelerinin en önemli nedenlerin başında bacaklarının diz altı kısımlarının ince ya da ayrık görünümüdür. Bazıları bunu “çarpık bacak” olarak da tanımlamaktadır. Bunun nedeni kemik yapısının normalden fazla kavisli olması, diz arkası iç tarafa bakan kasların az gelişmiş olması gibi daha çok yapısal nedenlere bağlanabilir. Bacakların kemik ve kastan oluşan iskelet yapısına müdahale edilmeksizin, diz altı kısımlarının iç taraflarının bir şekilde dolgunlaştırılması bacağın genel olarak düz görünmesini sağlayabilir. Bu amaçla bacak ve baldır protezleri (calf imlant) basit ve kolay bir çözüm sunar.

Baldır protezleri çeşitli şekil ve ebatlarda olup sık kullanılanları şekil olarak bir levrek ya da çupra balığına benzetilebilir. Silikon içeren ve meme protezinden biraz daha sert kıvamdadırlar. Protezin bacağa konulması kısa da olsa bir kesi gerektirir ki bunun bırakacağı yara izinin göze batmasını önlemek için dizin arkasında diz katlantı kıvrımından protezin konulması tercih edilir. İşlem spinal anestezi denilen belden aşağısının uyuşturulduğu anestezi şekli ile yapılabilir. Hasta yüzü koyun yatar ve estetik operasyonu 1 saat içerisinde tamamlanır. Protez baldır arkasında mevcut kasın (gastrocnemius) iç taraftaki kısmının üzerine kasın kılıfının içerisine sokularak konulması şeklindedir. Protezin ebatları ve hacmi aşırı gerginlik oluşturmamalı ama istenen değişikliği yapacak büyüklükte de olmalıdır. İşlem tamamlandığında diz altına varan bir elastik varis çorabı giydirilir. Hasta işlemden 3-5 saat sonra ayağa kalkıp yürüyebilir. Ancak giderek azalan ve 2 hafta süren ağrı ve gerginlik beklenir. Bu dönemde topuklu ayakkabı, terlik giyilmesi gerginlik ve ağrıyı azaltmaktadır. Ağrı azaldıkça protezin üzerinde durduğu kasın normal çalışması ile zamanla üzerindeki deriyi biraz dışarıya doğru genişleterek 1-2 ay içerisinde amaçlanan çıkıntıyı verir hale gelir.Protez diz ekleminden en az 5 cm aşağıya konur ve diz ekleminin hareketlerini engellemez. Ayrıca kasın kılıfı izin vermeyeceğinden ayak bileğine kadar itilemez. Bu nedenle protezin kalınlık sağlayamadığı dize ve ayak bileğine yakın kısımlarının da kalınlaştırılması isteniyorsa bu işlem protez konurken beraberinde bu kısımlara yağ enjeksiyonu ile dolgunluk sağlama şeklinde yapılabilir. Protezin konulması ile diz altı bacak bölgesi istenenden fazla kalınlaşacak ise bacağın dış kavisli kısmından liposuction ile yağ alınarak hem çarpıklık daha da azaltılmış hem de bacağın kalınlaşması önlenir. Eğer gerekli görülürse diz ekleminin iç tarafları fazla çıkıntılı ise buralara da aynı seansta liposuction uygulanır.

Sadece yağ enjeksiyonu ile bacak kalınlaştırma da bir seçenek gibi durmaktadır. Bu uygulama fazla miktarda yağın karın veya basenlerden alınması ve baldırlara enjekte edilmesi ile sağlanır. Konan yağ dokusunun bir kısmının tutmayıp erimesi ile istenen hacimde dolgunluk sağlanamaması yanında protezin sağladığı simetrik ve kavisli fırlaklık yerine yaygın bir dolgunluk sağlaması istenmeyen özellikleridir. Yağ enjeksiyonu ile iyi sonuç alınması için kök hücreden zengin yağ dokusunun kullanılması, 6 ay ara ile birkaç seans uygulama yapılması önerilebilir. Yağ enjeksiyonunun bu olumsuzlukları nedeniyle baldır protezleri halen kolay ve pratik bir seçenek durumundadır.

Ameliyat bitiminde diz altı bölgeyi baskı altında tutan bir elastik çorap giydirilmiş olacaksınız. Diz iç kısımlarına liposuction da yapılmışsa elastik çorabınız diz-üstü seviyede olacaktır. Bu çorabın 1 ay kadar giyilmesi tavsiye edilir.

 

Genital Bölge Estetiği

Genital bölgelerin konjenital anomalilerini ve sonradan oluşan deformasyonların düğzeltilmesini kapsayan cerrahi işlemlerdir.