bilgi@mehmetdadaci.com   (0332) 223 7965   Dahili : 7965  

VASER LIPOSUCTION


Vaser Liposuction

Vaser Lipo

ASER LİPOSUCTİON NEDİR?
Günümüzde yağ aldırma operasyonlarında klasik liposuction yönteminin yerini artık hasta için minimal cerrahi gerektiren daha konforlu teknikler almaya başlamıştır. Vaser liposuction, ultrasanografik ses dalgaları kullanılarak vücudun çeşitli bölgelerinden yağ alınması işlemidir. En son teknoloji Vaser lipo, ultrasonik ses dalgaları kullanarak yağları parçalamakta ve yağlar sıvı haliyle aspire edildiğinden, klasik liposuction yönteminde görülebilen dalgalı yüzey görünümü ile vaser liposuction operasyonu sonrasında karşılaşılmamaktadır.

Son teknik Vaser’in avantajları nedir?
Vazer liposuction yönteminde kullanılan ses dalgaları, sadece yağ hücrelerini hedef almakta ve diğer yöntemlerin aksine, bazı önemli dokulara (bağ dokusu, damar ve sinirler gibi )zarar vermemektedir. Vaser lipo sonrası diğer tekniklere oranla (lazer liposuction, lazer lipoliz) daha az ağrı, morarma ve şişkinlik görülmesinin nedeni budur. Bu yağ aldırma yöntemiyle, hastalar hızlı bir şekilde günlük hayatlarına dönebilmektedirler.
Ayrıca uygulaması esnasında parçalanan yağlar, özel kanüller vasıtasıyla dışarı alınır. Diğer liposuction yöntemlerinde ısı veya diğer nedenlerle yağ dokusu zarar görebilirken, vaser ile ultrasonik ses dalgaları kullanıldığından, alınan yağlar zarar görmez ve gerektiğinde vücudun ihtiyaç duyulan diğer bölgelerinde yağ enjeksiyonu işlemi içinde kullanılabilirler.

Hangi anestezi yöntemi uygundur? Operasyon öncesi hazırlık nasıl olmalıdır?

Bu teknikte genellikle birden fazla bölge bir arada yapıldığından ve bölgeler karın, sırt; bacak gibi geniş bölgeler olabildiğinden genel anestezi hasta rahatlığı açısından daha uygundur. Ancak daha küçük ve az alanda ki bölgelerde, lokal anestezi veya sedasyon yöntemi de uygulanabilir. Hangi anestezi yönteminin uygun olacağı, hastanın sağlık durumu, uygulanacak bölge deki yağ oranı ve alanın genişliğine göre belirlenmektedir.

Operasyondan yaklaşık 1 hafta 10 gün kadar önce bitki çayları, Asprin gibi kan sulandırıcılar, E vitamini ve bazı vitamin türevleri, kan sulandırıcı etkilerinden dolayı alınmamalıdır. Ameliyattan en az 9-10 saat öncesinde, oruç tutar gibi gıda ve sıvı alımı kesilmelidir. Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Özellikle operasyon sonrasında sigara içimi, yara iyileşmesini geciktirmektedir.

Muayene esnasında cerrahınızla karşılıklı konuşarak hangi bölgelere uygulanacağı, tek başına veya diğer tekniklerle kombine uygulanıp uygulanamayacağı belirlenir. Operasyon öncesinde vaser liposuction uygulanacak bölgeler cerrahınız tarafından çizilerek tam olarak gösterilir.

Kimler için uygundur?
Vaser liposakşın tekniği, diyet ve spor yapılmasına rağmen, bölgesel fazlalıklarından kurtulamayan herkes için, düşük komplikasyon riski ile güvenli ve etkili bir yağ aldırma yöntemidir. FDA tarafından onaylanan bu yöntem; vücudun karın, popo, kol, bacak, diz, yanak, gıdı, göğüs gibi vücut bölgelerinde, yağları parçalayarak etkili bir sonuca yardımcı olur. Erkeklerde görülen jinekomasti yani meme büyüklüğü sorunu içinde oldukça efektif bir yöntemdir.

Erkeklerde görülen jinekomasti yani meme büyüklüğü sorunu içinde oldukça efektif bir yöntemdir.
Vaser lipo operasyonu sonrasında, hasta 2-3 gün içerisinde günlük yaşamına dönebilir.

Operasyon sonrası korse kullanılacak mıdır? Ne kadar süre gereklidir?

Her hastanın deri elastikiyetine göre, operasyon sonrası 2-3 hafta aralığında korse giyilmesi sonucun etkinliğini arttırır. Korseler özel medikal korselerdir ve kıyafetlerin altından belli olmaz. Bahar ve yaz dönmelerinde, bu mevsimlere özel delikli ve hava aldıran özel korseler kullanılır.
Vaser liposuction sonrasında genellikle 1 veya 2 gün içinde banyo yapılabilir. Korse banyo esnasında çıkarıldıktan sonra tekrar giyilebilir.

Hastanede yatış gerekli midir? Sonrasında kontrole ne sıklıkla gelmeliyim?

Genellikle bu operasyonlarda, 3-4 saatlik dinlenme süresi sonrası hastaneden çıkış yapılabilir. Ancak cerrahın gerekli gördüğü durumlarda veya hasta dinlenmek istediğinde hastane de 1 gece yatış yapılabilir. Sonrasında en az 2 defa olmak üzere veya cerrahın uygun gördüğü sayıda ve aralıklarda kontrole gelinmelidir.

Bu operasyon diğer estetik cerrahi ameliyatları ile kombine uygulanabilir mi?

Liposuction ameliyatları ile birlikte meme büyütme, meme küçültme veya dikleştirme, karın germe, yüz germe gibi estetik ameliyatlar kombine olarak uygulanabilir. Ayrıca vaser ile yağ hücrelerinin yapısı bozulmadığından, yüz bölgesi, bacaklar gibi belirli bölgelere, eritilerek alınan bu yağlar enjekte edilebilir.

Operasyon sonrası ne zaman normal hayatıma dönebilirim?

Vaser liposuction ameliyatlarında, cihazın özellikle yağ dokusuna spesifik olması ve kaslar, damarlar ve bağ dokuya zarar vermemesi dolayısıyla iyileşme süreci oldukça hızlıdır. Daha az morarma, kanama ve kızarıklıklar görülür. Bu da normal hayata 3 gün içerisinde başlayabilmenizin nedenidir. Tam olarak vücutta ki ödemin atılarak derinin normal yapıya ulaşması ortama 1 ay civarı sürer. Bu süreden sonra kıvrımlı, ince hatlar daha net olarak ortaya çıkar. Ödemin atılması için çeşitli masaj terapileri uygulanabilir.

Bu yağ alımı yönteminden sonra yeniden kilo alır mıyım?

Bu uygulamadan sonra eğer diyete ve spora dikkat edilmez ve aşırı yeme alışkanlığı edinilirse, kilo alımı kaçınılmazdır ancak kilo alımı vücudun tüm bölgelerinde eşit oranda olur ve yağ oluşumu belirli bölgelerde toplanmaz. Diyete dikkat edildiği müddetçe şekilli, sağlıklı ve fit bir görünüm sağlanır.

Erkeklerde görülen meme büyümesi tedavisinde vaser liposuction etkili midir?

Erkeklerde çeşitli nedenlere bağlı olarak görülebilen meme büyümesi, vaser cihazı ile eritilerek dışarı alınmaktadır. Ayrıca vaser cihazı sertleşmiş meme dokusu üzerinde de kuvvetli etkiye sahiptir. Meme dokusunda oluşmuş yağlar ultrasonik ses dalgalarıyla eritilir, dışarı alınır ve deri sıkılaştırılır. Erkeklerde görülen meme büyümesinde en etkili yöntemlerden biridir.