bilgi@mehmetdadaci.com   (0332) 223 7965   Dahili : 7965  

MEME BÜYÜTME


Meme Büyütme

MEME BÜYÜTME

Meme (göğüs) büyütme, memeye implant (silikon) yerleştirilerek, memenin boyutunu artırmaya veya eski haline getirmeye yardımcı olan cerrahi bir tekniktir. Her yıl, dünyada yüz binlerce kadın farklı sebeplerden dolayı bu ameliyatı yaptırmaktadır.

En yaygın sebepleri şöyle sıralanabilir:

  • Doğal memenin boyutunu büyütmek
  • Memelerdeki asimetriyi düzeltmek (meme büyüklüklerinin birbirinden farklı olması)
  • Kilo kaybı, hamilelik ya da emzirme gibi sebeplerden dolayı kaybolan meme hacmini eski durumuna getirmek
  • Daha güzel bir vücut şekli ve oranına kavuşup kendilerini daha iyi hissetmek

Bu ameliyata ‘meme büyütme cerrahisi’ adı verilmektedir. Meme büyütme ameliyatında küçük bir cilt kesisi ile silikon uygun alana yerleştirilir. İyileşme dönemi genellikle 24 saatten 48 saate kadar değişiklik gösteren dinlenme ve hareket sınırlamasını içerir.

MUAYENENİZ ve MEME İMPLANTI SEÇİMİ

Ameliyat öncesindeki ilk muayenenizde genel sağlık durumunuz, kendi göğüslerinizin çapı, şekli ve boyutu incelenecek ve size en uygun yöntem anlatılacaktır. Ayrıca, ameliyatla ilgili size özel durumlar (meme asimetrisi, göğüs kafesi şekil bozuklukları, meme sarkıklığı vb.) ve bunların tedavileri ile, güvenlik ile ilgili konular ve ameliyat sonrası dönem de anlatılacaktır. Doktorunuzun profesyonel ve uzman rehberliği ile, meme implant boyutunu ve implantın hangi bölgeden (meme altı, koltuk altı gibi) yerleştirileceğini birlikte belirleyeceksiniz.

Doktorunuzla yapacağınız ilk randevunuza gitmeden önce, meme büyütme cerrahisine dair araştırma yapmanız önerilir. Sütyen ölçüleri bir rakam ve bir harften oluşur. Rakam sizin meme altı çevrenizi, harf ise meme büyüklüğünüzü belirler. Çeşitli sütyenler deneyerek büyüklük hakkında bir fikir elde edebilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken önemli bir konu, sütyen üretici ülkeler arasında da bu harflerin tekabül ettiği büyüklükler farklılık gösterebilmektedir. Protez hacimlerine (cc) takılmayın. Sizde yetersiz kalabilecek bir protez hacmi, bir başka hastada oldukça büyük olabilir. Göğüs kafesinizin genişliği ve boyunuz bizim karar vermemizi sağlayan en önemli parametrelerden ikisidir. Özetle şöyle diyebiliriz, büyütme ameliyatı yaptırıyorsanız, göğüs kafesinizin alabileceği ancak DOĞAL olan en uygun protezi koymak en iyi sonucu verecektir. Büyütme ameliyatlarında büyük ve doğal olan ile büyük ve çirkin olan arasında çok ince bir çizgi vardır. Bunun belirlenmesindeki en önemli faktör ise cerrahınızın tecrübesi ve zevkidir.Ameliyat sırasında siz uyurken cerrahınız çalışmaktadır. Sizi uyandırıp ‘beğendiniz mi?’ diye sorması haliyle mümkün değildir. Bu nedenle ameliyat olmaya karar verdiğiniz cerrahınızın zevkini derinlemesine anlamaya çalışın.

Meme implantları damla (anatomik) ve yuvarlak olarak iki şekilde üretilmektedir. Bu implantların dışı silikon kılıf, içerisi ise silikon jeldir. Yeni kuşak implantlar darbelere ve basınca çok dayanıklıdırlar. Günümüzde standart meme büyütme ameliyatlarında damla (anatomik) protez daha çok tercih edilmektedir. Bunun nedeni damla protez ile çok daha doğal sonuç alınabilmesidir. Ayrıca damla protezler içerisindeki silikon jel, yuvarlak protezlere göre çok daha ileri bir teknoloji ile üretilmiştir. Bunun sonucu olarak üretici firmaların kendi 10 yıllık sonuçlarına göre, damla protezlerde kapsül kontraktürü, seroma ya da protezin deformasyonu (bu durum meme altında sarkıklığa da neden olur) gibi komplikasyonlar, yuvarlak protezlere göre daha az olmaktadır. Diğer bir değişle, damla protezlerde sarkma, sanılanın aksine üstün üretim teknolojilerinden ötürü, yuvarlak protezlere göre daha azdır. Öte yandan cerrahi teknik gerekliliğinden ötürü bazı, meme dikleştirme ve aynı anda büyütme yapılan hastalarda yuvarlak protez de tercih edebilmektedir.

 

MEME BÜYÜTME CERRAHİSİNE HAZIRLIK

Ameliyata girmeden önce aşağıda belirttiğimiz hususları dikkate almanız önemlidir:

Ameliyattan önce sağlığınızla ilgili bir probleminizin olmadığından emin olmalısınız. Fiziksel koşullarınızın iyi olması önemlidir çünkü bu durum ameliyat esnasındaki riskleri azaltır ve daha hızlı bir iyileşme süreci sağlar. Ameliyat öncesi genel tıbbi durumunuzu anlamak üzere gerekli tahliller hastanemizde yapılmaktadır.

Sigaradan uzak durmalısınız. Sigara içmek ameliyatın risklerini artırabilir. Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi ameliyattan önceki en az 3 hafta boyunca sigarayı bırakmanız isteyecektir. Buradaki amaç, hem meme büyütme cerrahisi esnasında hem de sonrasında oluşabilecek riskleri azaltmaktır.

Hali hazırda devam ediyor olduğunuz bir tedavi ve ya tedaviler var ise bunu doktorunuza bildirmelisiniz. Aspirin, vitamin ya da bitkisel destekler gibi tezgâh üstü ilaçlar var ise bunlarla ilgili de doktorunuza bilgi vermelisiniz. Bunların birçoğu operasyon sırasında ya da sonrasında kanamanızı artırabilir.

Amacımız; olası komplikasyonları en aza indirmek, cerrahi uygulamanın sonucunu artırmak ve sizlere günümüzün mevcut şartlarındaki en yüksek hasta güvenliği şartlarını sağlamaktır.

MEME BÜYÜTME CERRAHİSİ NASIL YAPILIR?

Doç.Dr. Mehmet Dadacı ameliyat sürecine meme altı katlantısına kolaylıkla gizlenebilecek meme altı kesisinden 3,5 – 4 cm.lik küçük bir kesi ile başlar. Meme altı kesisi  izin belli olmaması için tam olarak yeni meme altı katlantısına getirilir, bu sayede çıplakken dahi izin görülmesi güçtür. Kendisi koltuk altı kesisini askılı giyen hastalarda kollarını kaldırdıkları zaman izin görülebilme ihtimali olduğu için (özellikle hasta isteği olmadığı sürece)  tercih etmemektedir. Benzer şekilde meme ucu kesisi; olası his kaybı, karşıdan görünebilen iz ve enfeksiyon ihtimali nedeni ile  tercih edilmemektedir. Bir sonraki aşamada implant açılan kesiden yerleştirilir. İmplant alana kas altı yöntemi, kas üstü yöntemi (meme dokusunun hemen arkası), kas zarı altı yöntemi ya da dual plane yöntemi (kas altı yöntemin daha gelişmiş bir hali) ile konulur. Hangi yöntemin kullanılacağına, implantın türü, büyütmek istediğiniz boyut ve size özgü anatomik ihtiyaçları dikkate alarak karar vermektedir. Yeterli cilt kalınlığı olan ve aktif spor yapan bireylerde meme dokusu altı yöntemi de uygun bir tercihtir. Öte yandan son 10 yılda popülerize olan kas zarı altı yöntemi, literatürde yayınlanan klinik çalışmalarda, meme dokusu altı yöntemine herhangi bir üstünlüğünün gösterilememiş olması ve  iyileşme sürecinide de uzamaya neden olmasından ötürü tercih edilmemektedir.

Ameliyatın bitiminde kaburgalar arasındaki sinirler uyuşturularak ameliyat sonrası ağrınızı en aza indirecek bir teknik de uygulamaktadır. Meme büyütme cerrahisi tamamlandığı zaman, vücutta eriyebilen estetik dikiş ile kesiniz kapatacaktır. Başlangıçta küçük bir ameliyat izi vardır, ancak özenli ve dikkatli bir bakımla, zaman içerisinde çok azalacak hatta yok olabilecektir.

MEME BÜYÜTME CERRAHİSİ SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ

Sağlıklı bireyler için ameliyat sonrası iyileşme süresi 24 ila 48 saatlik bir dinlenmeyi kapsar. Ağrı kontrolü ve konforunuz için bir gece hastanede misafir edilmeniz tercih edilmektedir. Bu durum tıbben şart değildir. İstenildiği takdirde aynı gün taburcu olunabilir. Bundan sonraki birkaç gün boyunca sizden günlük aktivitelerinizi azaltmanızı (özellikle kol hareketlerini) isteyecektir. Bu sürecin uzunluğu sizin mevcut sağlık durumunuza ve ameliyat sonrasında olacağınız kontroller boyunca ameliyat izinizin görüntüsüne ve iyileşme durumuna bağlı olacaktır.Genelde 1 ayda hafif sporlara, 3 ayda ağır sporlara başlanabilir.

Ameliyattan sonraki birkaç hafta boyunca hafif ağrı ve şişlik hissedebilirsiniz. Bu belirtileri azaltmak için size en uygun olan tedavi verilicektir. Vücutta eriyebilen estetik dikişler kullanıldığı için, dikiş almaya gerek kalmamaktadır. Doktorunuz tarafından yapılacak olan kontrolleriniz ameliyatınızın birinci yılını tamamen doldurana kadar belli aralıklarla devam eder. Bu aralıklar kişiye göre değişmektedir. Daha sonra yılda bir kez kontrole gelmeniz önerilir. Her hastada standart olarak masaj önerilmemektedir.

Riskler minimal olmasına rağmen, ameliyat sonrası düzenli bakım çok önemlidir. Her ameliyatta olduğu gibi meme büyütme cerrahisin iyileşme sürecinde de sağduyunuzu kullanmanız gereklidir. Herhangi bir şüphe durumunda Dr.Dadacı’yı direk arayabilirsiniz.

MEME İMPLANTI (SONRASI) SONUÇLARI:

Ameliyat sonrası implantların yerleşmesi ve doğal bir görüntü almaları ortalama 1 ay sürmektedir. İlk zamanlarda implantların normal göğüse göre daha sert ve beklediğinizden çok az daha büyük olduğunu hissedebilirsiniz. Göğüslerinizdeki şişlikler indikçe memenizin şekillendiğini ve daha doğal bir görünüme kavuştuğunu göreceksiniz. En son şeklini alması için en az 3 ay beklemeniz gerekmektedir. Ayrıca 1. yılda ekstra bir yumuşama ve doğallaşma da meydana gelmektedir