bilgi@mehmetdadaci.com   (0332) 223 7965   Dahili : 7965  

MEME DİKLEŞTİRME


Yıllar geçtikçe, hamilelik, emzirme, yerçekimi gibi faktörler cildin elastikiyetinin   kaybolmasına sebep olur. Bunun sonucunda da memenin şekli bozulur, yumuşamaya ve sarkmaya başlar. Ek olarak meme başları normalden daha geniş olabilir. Meme dikleştirme işlemi, sarkmış memeleri yeniden şekillendirmek, dikleştirmek ve sertleştirmek için memenin üzerindeki deri fazlasını alınıp içerideki meme dokusunun şekillendirildiği cerrahi bir işlemdir. Aynı zamanda, meme başı ve çevresi olması gereken pozisyona getirilir ve meme başı çevresinin genişliği azaltılabilir. Alternatif bir yöntem olarak meme sarkıklığı az olan hastalarda, sadece silikon protez kullanılarak da dikleştirme sağlanabilir.

MEME DİKLEŞTİRME CERRAHİSİ BENİM İÇİN UYGUN MUDUR?

Göğüsleri sarkan ve deri fazlası olan herkes meme dikleştirme ameliyatı olabilir. Bazı hastalar aşırı kilo verdikten ya da kilo verme ameliyatı olduktan sonra meme dikleştirme ameliyatı olmaktadırlar. Bazen de silikon protez kullanılmadan, asimetrik olan göğüslerin düzeltilmesi amacıyla bu ameliyat tercih edilmektedir. Ancak birçok hastanın bu ameliyatı yaptırmak istemesindeki temel sebep kilo alıp verme, hamilelik ve/veya emzirme sonrasında yerçekiminin de doğal etkisinin verdiği olumsuz sonuçları ortadan kaldırmaktır.

Eğer çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız, gelecekteki hamilelik sürecinin meme dikleştirme ameliyatının sonuçlarını etkileyebileceği için bu durumu doktorunuza belirtiniz. Doç.Dr.Mehmet Dadacı ile yapacağınız görüşme prosedürün özellik ve detaylarını netleştirecektir. Doktorunuz ile gerçekleştireceğiniz randevunuza gitmeden önce, meme dikleştirme cerrahisinin sonuçlarına dair araştırmalar yapmış olduğunuzdan emin olunuz.

MEME BÜYÜTME CERRAHİSİYLE BİRLİKTE MEME DİKLEŞTİRME CERRAHİSİ:

Meme dikleştirme ameliyatı için aday olup da aynı zamanda göğüslerinin boyutu ve hacmini de artırmak isteyen hastalar için meme dikleştirme ameliyatı ile birlikte meme büyütme cerrahisi (çoğu zaman silikon protezler ile) eş zamanlı olarak da uygulanabilir. Bu iki işlem eş seanslı yapılabileceği gibi iki ayrı seanslarda da yapılabilir. Doç.Dr.Mehmet Dadacı ameliyat öncesi yapacağınız görüşmede, meme dikleştirme cerrahisine ek olarak meme büyütme isteyip istemediğinizi soracaktır.

MEME DİKLEŞTİRME OPERASYONU:

Meme dikleştirme cerrahisinde, istenen göğüsün boyutu ve şekli, sertliği, meme ucu çevresinin konumu ve derinizin elastikiyet durumu gibi birçok faktörün dikkate alınması gerekmektedir; bu konular ameliyat öncesi doktorunuzla yapacağınız görüşme esnasında tartışılacaktır. Tüm meme dikleştirme ameliyatlarında meme başının çevresinde bir iz olur. Bazı hastalarda buna meme başı ile meme altı katlantısı arası dikey bir iz, bazı hastalarda da bu dikey iz ile beraber meme altı katlantısı boyunca yatay bir iz de kullanmak gerekebilir (ters T)

Kesi açıldıktan sonra,  alttaki göğüs dokusunu yeniden şekillendirilecektir. Göğüs ucu çevresi doğal ve simetrik bir pozisyonda yerleştirilir ve sarkmış olan deriye daha genç ve güzel bir görünüm kazandırmak için fazla deri alınır. Dikişler dışarıdan görünmeyecek şekilde estetik olarak atılır. Tipik bir meme dikleştirme ameliyatı, ortalama 2-3 saat sürer..

MEME DİKLEŞTİRME CERRAHİSİ SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ:

Ameliyattan sonra, 2-3 gün pansuman yeterlidir. Göğüslerininiz iyileşirken, hem göğüslerinize destek vermek hem de şişmeyi azaltmak için 1. günde ameliyat sonrası destek sutyeni takılır. Genellikle dokunun altına küçük ince bir tüp yerleştirilir (dren); bu tüpün amacı ameliyattan sonra oluşabilecek sızıntıların dışarıya daha kolay bir şekilde atılmasını sağlamaktır. Kişiden kişiye değişmekle beraber 2. gün bu tüpler çekilir. Ağrı tedavisi 48 saat yeterlidir. Ortalama hastanede kalış süresi 1 gündür. Ameliyattan sonra ve eve giderken size birinin refakat etmesi iyi olacaktır. Taburculuğunuzda size ağrı kesici, antibiyotik ve iz azaltıcı reçete edilecektir.

Genellikle bir hastanın normal iş hayatına dönebilmesi 7 gün almaktadır. Hastalarımızın ameliyatı takip eden 4 hafta boyunca egzersiz yapmaktan ve ağır kaldırmaktan kaçınmaları gerekmektedir. Ameliyat sonrası kontrollerde aksi söylenmediği sürece, ameliyat bölgesinin su ile temas ettirmekten de kaçınmalısınız. Bu süre ortalama 3 gündür. Operasyondan sonraki birkaç hafta boyunca göğüsleriniz şişebilir ve morluklar olabilir. Bu son derece normaldir. Göğüslerinizdeki şişlikler tamamen inmedikçe, meme cerrahisinin sonuçlarını %100 göremez ve anlayamazsınız.

 

MEME DİKLEŞTİRME AMELİYATINDA SIK SORULAN SORULAR:

MEME DİKLEŞTİRME AMELİYATI SONRASINDA İZ KALIR MI?

Meme küçültme cerrahisi sonrası kalacak izin belirginliğini üç şeye göre değişiklik gösterir. Bunlar, uygulanan teknik, kişinin genetiği ve çevresel faktörlerdir. İz miktarını azaltmak için, uygun hastalarda yukarıda sayılan daha az izli teknikler tercih edilebilir. Daha az iz kalması için genetiğinizi değiştirme şansınız yoktur. Ancak sigara içmeyerek ve C vitamini ile proteinden zengin beslenerek, kalacak olan izin belirginliğini azaltabilirsiniz. Kalacak olan izin belirginliğini azaltmaya çalışmak mümkün olmakla beraber hiç iz kalmaması maalesef günümüz teknolojisinde mümkün değildir. Ameliyatınızdan sonra ayrıca iz belirginliğini ve kabarık iz gelişme ihtimalini azaltıcı özel kremler de reçete edilecektir.

MEME KÜÇÜLTME CERRAHİSİ SONRASI MEME UCUMUN DUYU YA DA DOLAŞIMINDA BİR SORUN OLUR MU?

Kitabi olarak meme ucunun duyu ya da dolaşımında sorun yaşanma ihtimali çok düşük de olsa vardır. Zira bu ameliyatta, meme ucu ince bir sap üzerinde yeni konumuna nakledilmektedir. Bu sapın meme ucunu besleme gücünü ameliyat sırasında kesin olarak anlamanın bir yolu olmamakla beraber, çeşitli önlemler ve tecrübe ile bu risk en aza indirilmektedir.

MEME DİKLEŞTİRME AMELİYATI SONRASINDA BEBEK EMZİREBİLİR MİYİM?

Ameliyatlarımızda emzirme becerisinin devam etmesini mümkün kılan teknikler uygulamaktayız. Ancak yapılan ameliyatın şekli nedeni ile emzirme miktarında bir azalma gözlenebilir. Öte yandan, bu durum, yapılan cerrahi uygulamanın türüne, hastanın ameliyat öncesinde de bebek emzirme becerisinin olup olmadığına, meme boyutu gibi anatomik özelliklere de bağlıdır. Ameliyattan sonra emzirme sağlanamıyorsa bu durumun temel sebebi hastanın hormonal ya da genetik nedenlerden ötürü emzirme yeteneğinin olmaması olabilir. Çünkü teknik olarak dikleştirme ameliyatı emzirmeyi yok etmez ancak azaltabilir.